Kızartma sebzeler

Tuzlu lokmalık sebzeler veya sebze kroket, kızartmada sebzenin lezzeti ve görünümüyle ilgili fikir verir. Dışı çıtır ama içi yumuşaktır, sebze kroket altın rengiyle kaplanan ve sebzelerin lezzetini değiştirmeyen bir uygulamadır. Mükemmel bir kızartma elde etmenin sırlarını bilmek şartıyla, hem garnitür hem de başlangıç olarak servis olabilecek nefis iştah açıcı bir seçenektir.Hamurun tarifi

Besinleri ısıdan korumaya yarayan aynı zamanda lezzet arttıran, temelinde un olan, yarı sıvı karışım, lezzetli ve çok yönlü bir kızartmanın temelidir. Karışımını hazırlamak için tarif kullanılacak besinlere göre değişir. Sebzeler ve tuzlu besinlerin temelinde şu malzemeler vardır: un, yumurta, zeytinyağı ve bir tutam tuz. Karışımı sulandırmak için su, süt veya bira gibi farklı sıvılar kullanılabilir. Biralı bulamaç iki temel özelliğe sahiptir; sütlü bulamaçtan daha hafiftir ve pişerken hacim verir. Böylece sebzeler yağ ile direk temas etmez ve sebzelerin sululuğu korunur. Bir kaba 150 gram un ve bir tutam tuz aktarın, 2 yumurta sarısını unlu kaba aktarın ve yumurta aklarını ayrı bir yerde saklayın. Unlu kaba 2 yemek kaşığı bira ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edin. Tüm malzemeleri çırpıcı ile iyice karıştırın. Mükemmel ve homojen bir karışım elde edene kadar çırpın. Daha sonra elde ettiğiniz bulamacın ağzını streçle sıkıca kapatın ve oda sıcaklığında bir saat dinlendirin. Mükemmel bir kızartma için karışımın dinlenmesi ön koşuldur. Karışımla sebzeler kaplanmalı ve kızgın yağ ile direk temas etmemelidir. Bu arada yumurta aklarını kar haline getirene kadar çırpın ve karışıma ekleyin. Hazırlık aşamasına farklı bir boyut katmak için safran, muscat cevizi, tarçın veya bir tutam maydanoz, fesleğen gibi malzemelerle karışımı biraz aromatize edebilirsiniz. Bu çeşniler yumurta akıyla harmanladıktan sonra karışıma ilave edilebilir. Pişirmeyi istediğiniz sebze çeşidine göre aroma kullanmak gerekir.

Hangi sebzeler seçilmeli ve nasıl hazırlanmalı?

Kızartma için en uygun sebzeler yeşil kabak, balkabağı çiçeği ve enginardır. Özellikle kültür mantarı gibi küçük mantar çeşitleri de kızartma için idealdir ve bütün olarak kızartılır ayrıca hoş bir aroması vardır. Daha özgün ve lezzetli garnitür için brokoli ve enginarları dallarıyla kızartmayı deneyin. Her durumda, kızartma bulamacı doğal yolla kızartmaya dayanıklı patlıcan, taze soğan ve biber gibi diğer sebzeler için de kullanılır. Çeşitli sebzeleri biraraya getirerek güzel bir tabak hazırlamak başlangıç tabağı için çok zengin ve çekici bir fikir olabilir. Önce sebzeler temizlenir sonra uygun şekilde kesilir; örneğin kabaklar uzun veya çubuk şeklinde kesilir, enginarlar ve deve dikeni birkaç parçaya bölünür, enginarlar ve brokoliler dallarından ayrılır ve dilimlenir. Mantar ve balkabağı çiçeği bütün olarak kızartılır. Kızartma işlemi sebzeler için tek bir farkla aynıdır, daha dayanıklı ve sert sebzeler (örneğin, enginar, taze rezene sapları ve karnıbahar gibi) genellikle daha uzun süre kızartılır, bu sebzeleri bulamaçla kaplamadan önce kaynayan suda 5 dakika haşlayın. Uzun kızartma işleminde sebzenin lezzeti değişebilir ve sebzeyi kaplayan hamur, yağı emdiği için kıtırlaşabilir. Bulamaç ve sebzelerin hazırlanması sona erdiğinde kızartma işlemine geçilir. Yeterince zeytinyağı ile dolu tavayı ocağa yerleştirin. Yaklaşık 190 derece olacak şekilde yağı ısıtın ve her defasında az sebzeyi karışıma batırmaya başlayın. Sebzeleri teker teker kızgın yağın içine özenle bırakın ve yağın soğumasını önlemek için sebzeleri tel kevgirle yağın içinde karıştırın. Kızarmış sebzeleri kağıt havlu üzerine alarak yağını süzdürün ve üzerine bir tutam tuz serptikten sonra servis yapın.

Japon mutfağından tempura

Sushi ve sashimi ile Japon mutfağının spesiyallerinden biri olan tempura batı dünyasında da çok yaygın bir yemektir. Tempura'nın bulamacı yukarıda anlattığımız klasik bulamaçtan çok farklı değildir. Olağanüstü hafiflikte ve kabarma özelliğine sahiptir ve bu nedenle sebzeler için idealdir, masada konuklarınızı şaşırtmanız için sizi mutfakta yenilikle tanıştıracaktır. Evde de yapabileceğiniz bir tarif; enfes bir sos eşliğinde, farklı sebzelerle hazırlayabileceğiniz mükemmel bir Japon kızartması için malzemeler şunlardır: 3 yeşil kabak, 1 patlıcan, 1 yeşil biber, 12 Japon mantarı veya 12 küçük kültür mantarı, 6 taze soğan, 2 pırasa, 2 havuç, 3 kırmızı radicchio (polorosso), 1 yumurta sarısı, 150 gram un, 1 fincan buzlu su, 1/2 çay kaşığı karbonat, kızartma için soya yağı ve susam yağı, 3 yemek kaşığı çok fazla sert olmayan kırmızı şarap, 3 yemek kaşığı japon soya sosu ve 300 ml et suyu. Sebzeleri yıkayıp hazırladıktan sonra bir kabın içinde su, un, bir tutam tuz, yumurta sarısı ve karbonatı çırpıcı veya tahta kaşık ile karıştırın. Daha sonra karışımı buzdolabında 1-2 saat dinlendirin. Tempura ve klasik kızartma arasındaki temel farklardan biri karışımın ısısıdır, Japon tekniğine göre karışım çok soğuk olmalıdır yani buzdolabında uzun süre dinlendirilmelidir. Küçük kaplarda servis yapabileceğiniz ve sebzelere lezzet katacak olan sosun yapımına geçelim. Tencereye kırmızı şarap, soya sosu ve et suyunu aktarıp kaynatın sonra ocaktan alın ve karışımı ılımaya bırakın. Karışım hazır olduğunda soya yağını geniş kızartma tavasında ısıtın. Sebzeleri hazırladığınız karışımın içine daldırıp nazikçe kızgın yağa bırakıp kızartın. Tamamiyle altın sarısı rengi almadan tavadan sebzeleri alın. Yağını süzmek için havlu kağıt üzerine dizin. Hazırladığınız sherry'li sosla tempura'yı sıcak olarak servis yapın.


Her ürünün keşfedilmeyi bekleyen kültürel bir mirası vardır ve bu miras İtalyan Gastronomisini ve tarihini daha iyi öğrenmenize yardımcı olur.

Arama yap