Peynir sunumu

Caprini (yarı sert keçi peyniri), otlu peynir, bagoss (eski kaşar) ve pecorino (sert, yarı sert ve biraz daha yumuşak keçi peyniri) gibi çeşitli diğer peynirlerin sunumu. Masadaki peynir tabağının basit ve zarif sunumu aynı zamanda restoranları da fethetmiştir. Öncelikle kaliteli malzemeyi seçmek ve sanatsal bir sunum için kurallara uymak yeterlidir.Stil bir seçim…

Peynirlerin servisi genellikle büyük bir tabakta yapılır ve bu tabak tercihen ahşap olmalıdır. Gümüş gibi değerli bir metal dahi olsa, metal gereç kullanımından kaçınılmalıdır. Ahşaba alternatif olarak seramik, cam veya mermer malzemeler kullanılmalıdır. Ancak bunlar biraz soğuk etkisi yapabilir. Bambu veya hasırdan yapılmış sepetlerin içinde peynir sunmak orjinal bir fikir olabilir.

Tabak süslemesi

Tabağı farklı peynirlerin renk tonlarıyla canlandırmak için aşırı süsleme yapılmamalıdır. Tabağın tabanı boş bırakılmalı, üzüm ve incir yaprağı dizilmeli veya beyaz bir peçete serildikten sonra üzerine peynirler yerleştirilmelidir. Peynir miktarına göre üzüm veya incir yaprağı orantılanmalıdır. Stracchino ve mascarpone peyniri gibi yumuşak dokulu peynirleri ahşap veya toprak tabaklar üzerinde sunmak ideal olandır.

Lezzet yelpazesi

Peynir dilimlerini düzenlemek birkaç önemli kural içerir ve sıkı bir düzen gerektirir. İlk kural hassas bir lezzet sunan inek, keçi ve koyun sütüyle elde edilmiş alternatif yapıda farklı peynirlerin seçimidir. Servis tabağından yumuşak, olgun ve orta sertlikte peynir çeşitlerinden en az bir çift bulunmalıdır. Gorgonzola gibi otlu peynirler de tabakta yerini almalıdır. İsteğe göre İtalyan peynirlerinin arasına Fransız Brie peyniri gibi yabancı peynir çeşitlerinden de ekleyerek sunumu zenginleştirebilirsiniz. Sırayla, önce tatlı ve zarif peynirlerin servisi yapılmalı sonra daha hafif, lezzetli yumuşak peynirler sunulmalı ve son olarak da aromalı ve sert peynirler servis edilmelidir.

Uygun bıçaklar

Kesme tahtasının yanında farklı bıçak çeşitleri yer almalıdır. Yumuşak peynirler için ipli veya tel peynir kesici, krem peynirler için tahta kaşık, dayanıklı olan peynirler için ucu sivri bıçak, sert peynirler için ucu dikdörtgen bıçak kullanılmalıdır. Benzer sertlikteki peynirler farklı aroma ve lezzete sahipse ayrı bıçaklar kullanılarak lezzetlerin karışmaması sağlanmalıdır. Grana Padano ve Parmigiano Reggiano gibi parmesan peynirleri çeşitleri için de mızrak uçlu bıçak uygun olacaktır. Peynirden kopan parçaları çatal yerine elle almak doğru olacaktır.

Uygun sıcaklık

Uygun olan ortam, sıcaklığın sabit olduğu kilerde saklamaktır ama bu mümkün olmuyorsa peyniri buzdolabında saklamak da mümkündür. En üstteki rafların dibinde peynir muhafaza edilebilir. Peyniri plastik malzemeyle sarmak doğru değildir. Yağlı kağıt ve bez havlu bunun için daha uygundur çünkü bu peynirlerin hava alması gerekir. Servis yapmadan önce herhangi bir peynir çeşidini buzdolabından çıkardıktan sonra oda sıcaklığında bırakın. Böylece ısınır ve uygun şekilde oksijenlenir. Taze peynirler için yaklaşık 10 dakika yeterlidir. Camembert gibi orta olgun krem peynir çeşitleri içinse en az bir saat gerekir.


Her ürünün keşfedilmeyi bekleyen kültürel bir mirası vardır ve bu miras İtalyan Gastronomisini ve tarihini daha iyi öğrenmenize yardımcı olur.

Arama yap