Fırında makarna

Her zaman iştah açıcı ve lezzetli olan fırında makarnanın birçok farklı hazırlanışı vardır. Bunların en klasik olanı 'Lasagna alla Bolognese' (Bolonez usulü Lasagna) çok lezzetlidir. Et ve baharatlarla hazırlananların yanında bir de sebzeyle hazırlanan hafif tarifler vardır. Fırında makarna, büyük ölçüde çok zengin ve besin değeri yüksek bir yemektir.Aletler/Gereçler

Kaliteli ve farklı ölçülerde tavalar, kalıplar ve küçük kalıplar makarnayı şekillendirme ve pişirmede mükemmel başarı için temel gereçlerdir. Gerekli aletler açısından alüminyum tavalar ve ısıya dayanıklı cam kaplar besinleri aynı oranda pişirmek için idealdir.

Pişirme süresi

Fırında makarna çeşitli formlarda kalıplar kullanılarak hazırlanabilir. Bu durumda sadece lazanya değil, penne rigate, tortiglioni, rigatoni ve farfalle de başarılı bir tarif hazırlamak için kullanılabilir. Pişirme süresi kullanılan makarna çeşidi ve tarife göre değişiklik gösterir. Örneğin Barilla Lazanyanın, pişirme süresi yalnızca 20 dakikadır ve Lazanya yapraklarını önceden haşlamaya gerek yoktur. Makarna sufleleri , çeşitlerini fırında hazırlamak için makarnanın al denteden daha az haşlanması ve dişe gelmesi gerekir. Tarifte belirtilen diğer malzemelerle makarnayı ısıya dayanıklı cam kaba aktarın ve önceden ısıtılmış 180-200 derece fırında 15 dakika pişirin.

Tatlandırmak için lezzetli öneriler

Övgülerle bahsedilecek iç dolgunuz lazanya hamurunun gözenekli yapısı sayesinde fırından hakkıyla çıkan ve masanıza giden temel bir baş yapıt olacaktır. Bolonez soslu lazanya (Lasagne alla Bolognese) fırında makarna tarifleri arasındaki belki de en ünlü olandır, Barilla lazanya için, domates sosları arasında yer alan 'Ragù alla Bolognese' sosunu önerir (Bu sosun yapılışı için tarifler bölümüne bakabilirsiniz.).Peynir ve sebze kombinasyonunu sevenler için fırında makarna bu malzemelerle de mükemmel şekilde hazırlanabilir. Makarna sufleleri ve cannelloni gibi farklı fırında makarnalar ile gorgonzola ( küflü peynir çeşitlerinden seçilebilinir) veya provola peyniri gibi yoğun lezzetli peynirler ve sebzelerin renkleri arasındaki uyum mükemmeldir. Fırında makarnanın besin değeri yüksektir ve mükemmel bir öğündür.Yaratıcılık da kullanarak bir çok iç dolgu ile fırında makarnalar yapılabilir veya arzu edilirse italyan gastronomi geleneğinin önerileri takip edilebilir.

Beşamel sos

Her çeşit fırında makarnanın ortak sosu beşameldir. Tarif ile bütünleştirir ve kremamsı lezzetiyle tat verir. Et , sebze ve peynir iç dolgusunun lezzetini artırır. Katı veya sıvı yemeklere ve lezzetlere çok uyumludur. Hafif lezzetleri sevenler süt yerine sebze suyu, tereyağı yerine bitkisel yağ çeşidi kullanabilirler. Belli bir tecrübeye ulaşıldığında beşameli farklı yemeklere katmayı deneyebilirsiniz. Fırında makarna hazırlığında pişirmek için önce fırın kabını tereyağlamak en temel iştir. Bu işlem atlanırsa fırında makarna risk altına girer ve makarnanın fırın kabıyla temas ettiği kısmı kaba yapışır ve tarif bozulur. Lazanya hamurunun gözenekleri lezzetin büyük bölümünü absorbe etmesi için tereyağlanmış kabın dibine de bir kat beşamel sostan aktarılıp yayılmasını önerilir. Gevrek kısımları sevenler içinse fırında pişirmeyle hamur çevresinde oluşan kıtır kısmı beğenilen bir yerdir.

Fırında makarna için birkaç tarif

Lazanya ve makarna sufleleri: Lezzetli bir masa fantazisi, sağlıklı ve lezzetli fırında pişirme için önerilen tüm olanaklar sağlandığında gerçekleşir. Barilla, bolonez soslu lazanya (Lasagne alla Bolognese) sevenlere şunu önerir: Ragu sosu (Ragù alla Bolognese) gövdeli lezzetli aromayı ve hamurun dayanıklılığını arttırır . Parmesan peyniri, bir tutam muskat cevizi ve beşamelle mükemmel uyum sağlar. Safranlı lazanya, sebzeyle birlikte kullanıldığında özgün bir çeşit olacaktır. Barilla bunun için brokoli, enginar, kabak, mantar ve biberle hazırlanan iç harcını önerir. Sosu ise un ve sütle karıştırılarak yapılır, sosa renk katan safran özgün ve iyi bir lezzet çıkarır.


Her ürünün keşfedilmeyi bekleyen kültürel bir mirası vardır ve bu miras İtalyan Gastronomisini ve tarihini daha iyi öğrenmenize yardımcı olur.

Arama yap