Sebze konserveleri

Turşu, yağda konserve veya doğal konserve her mevsim için sebzenin tazeliğini ve lezzetini korur. Yeniden keşfedilmeyi hak eden eski geleneği koruyarak konserveleri elinizle hazırlamanız yeterlidir. Her zaman orijinal hediyeler yaratmak için zevkli ve eğlenceli bir uğraştır. Tahmin edemeyeceğiniz kadar az çabayla basit birkaç kuralı izleyerek yapabiliceğiniz bir işdir.Gereçler ve ana maddeler

Kaliteli konserve hazırlamak için yapılacak şey titizlikle ilk ana maddelerin seçilmesidir. Kişisel zevklerin ötesinde, bostanlarda yetişen sebzeleri seçerek mevsimsel ürünlerin değerinin ön planda tutulması en iyisidir. Hatta daha da iyisi organik tarımdan elde edilen sebzeleri kullanmak olacaktır. Böylece malzemeler kimyasal madde içermeyecektir. İhtiyaç duyulan mutfak gereçlerine gelince, pişirmek için her zaman çelik tencere tercih edilir. Alüminyum kullanımından kaçınılmalıdır. İhtiyaç duyulan cam kapların ve özellikle plastik retinalarının steril olması gerekir. Kapatma işlemini kolaylaştırmak için sıkı kapak kullanılır. Daha rahat çalışmak için gerekenler ise; ölçmek için bir sürahi, sebzeleri yıkamak için bir süzgeç ve konservenin miktarı fazla olduğu durumda elektrikli sterilizatördür.

Mükemmel sonucun sırları

Sebzeleri yıkamak için büyük bir süzgecin içinde akan suya tutun. Uzun süre suda tutmaktan kaçının aksi halde sebzeler bozulabilir. Sebzeleri yıkadıktan sonra kurulayın. Sebzenin acı suyunu çıkarması için yeterince tuz eklemek gerekir. Tariflere göre sebzeleri bütün bırakın, dilimlenmiş veya parçalara ayrılmış şekilde hazırlayın. Cam kaplara gelince, kap açıldığında içindeki tüm malzemeyi tüketebilmek için küçük boyutlarda cam kaplar seçmek en iyisidir. Kavanozu kapattıktan sonra içerdiği şeyi bilmek için etiketlemek yararlı olacaktır. Özellikle üretim tarihini yazarak tarihi hatırlamak iyi olacaktır. Örneğin sebzeler 6 aydan 1 seneye kadar çeşide bağlı olarak tüketilmelidir. Evdeki kullanım için basit etiketler yeterlidir ancak arkadaşınıza hediye etmek istediğinizde kurdela ve kart kullanmanız en iyisi olacakdır. Renkli bez parçalarıyla da kapak kısmını süslemek mümkündür.

Yağda konserve

İdeal bir garnitür olarak yağda konserve hemen hemen her sebzeden elde edilir. Tek kural kaliteli zeytinyağı kullanmaktır. En iyi zeytinyağı çeşitleri Liguria ve Toskana bölgelerinde ve aynı zamanda yoğun ve lezzetli zeytinyağı Güney İtalya'da bulunur. Yağda konserve için en uygun sebzeler patlıcan, kiraz domates, mantar ve enginardır. Taze defne yaprağı veya birkaç tane biber eklemek de mümkündür. Kullanılan teknik çok basittir; konservesini yapacağınız sebzeyi yıkadıktan sonra iyice kurulayın ve dilimleyin. Sebzeler su ve sirkede birkaç dakika hafifçe haşlanır ve ardından havlu kağıtla nemi alınır. Bu noktada, steril edilmiş cam kavanozu sebze için boş yer bırakarak zeytinyağıyla doldurun. Birkaç hafta sonra yağda konserveniz hazır olacaktır ve önümüzdeki 2 ay içinde tüketilmesi gerekir.

İtalyan usulü turşular

Başlangıç için lezzetli atıştırmalıklar mükemmeldir. Mutfakta binlerce kullanımı olan turşular sos, risotto ve makarna salatasının hazırlanmasındaki vazgeçilmezlerdir. Bu amaç için biber, salatalık, pancar ve karnabahar çok uygundur ve bir klasik olan karışık turşu elde etmek için bu malzemeler birlikte kullanılır. Buna ek olarak havuç ve soğan da ilave edilir. İşlemler yağda konservede anlatıldığı gibi devam eder. Sebzeler iyice yıkanır ve tuzlanıp sebze acı suyu çıkarılır. Sebzeleri kestikten sonra sirkeli suda birkaç dakika hafifçe haşlanır ve sonra temiz pamuklu bez üzerinde en az 2 saat kurumaya bırakılır. Bu noktada, steril edilmiş cam kavanozlara aktarılır ve sirkeyle doldurulup ağzı sıkıca kapatılır. Beyaz veya kırmızı sirke kullanılırsa hazırlık aşamasında isteğe göre biberiye, gül veya ahududu yaprağıyla aromatize edilebilir. Turşular kuru yerde, en fazla 8 veya 12 ay saklanabilir.

Doğal konserve

Yağda konserveden ve turşudan daha az iştah açıcı olsa da doğal konserveler tüm yıl boyunca gerçek sebze kalitesine sahip olmayı sağlarlar. Bu tip konservelerde kuşkonmaz, bezelye, havuç, kabak, lahana ve yeşil lahana basit bir tarifi uygulayarak hazırlamak için çok uygundur. Sebzeler yıkandıktan sonra kesilir, birkaç dakika tuzlu suda hafifçe haşlanır ve sonra temiz pamuklu bez yardımıyla iyice kurulanır. Sebzeler saklamak için steril edilmiş suyu içinde olan cam kavanozlara aktarılır. Her litre için orantılı olacak şekilde 8 gram tuz eklenir kapakları kapatılır. Bu tip konserve için kavanozların iki kez yani önce ve doldurduktan sonra steril edilmesi uygundur. Sonra kaynayan suda yaklaşık 1 saat bırakılır.


Her ürünün keşfedilmeyi bekleyen kültürel bir mirası vardır ve bu miras İtalyan Gastronomisini ve tarihini daha iyi öğrenmenize yardımcı olur.

Arama yap