Barbekünün geçmişi

Uzun kış aylarının ardından havaların düzelmesi, tüm mutfakseverlerin mangal keyfinde buluşmasını sağlıyor. Yılın tüm aylarında yaşanması mümkün olmayan bu tutku, iyi yemek ve eğlence zevkini masanın etrafına topluyor. Izgarada ya da Anglosakson bir deyişle, barbeküde pişirme yöntemi, yemek pişirmenin yanı sıra aynı zamanda da bir sosyalleşme aracıdır. Adından başlarsak Anglosakson ülkelerde “BBQ” şeklinde kısaltılır. Kökeni İngilizce bir terim olan "barbecue" kelimesiyle ilgili ise fazla bir bilgi mevcut değildir. Bazıları bu kelimenin Fransızca “de la barba a la queue” yani bir zamanlar hayvanların sakaldan kuyruğa bütün halde pişirilmesinden gelen "sakaldan kuyruğa" anlamındaki bu ifadeden de geldiği söylenir. Başka bir ekole göre de “barbecue”nün İspanyolca’da ızgara anlamındaki “barbacoa” kelimesinin dönüşüme uğramış halinden geldiğine inanılır. Etimolojik kökenini bir yana bırakırsak barbekünün insanlar tarafından uygulanan ilk pişirme yöntemlerinden biri olduğu kesin. Gerçekten M.Ö. 400.000 civarında ilk insanlar, yiyeceklerini ızgarada pişirdiklerinde yemeğin daha lezzetli olduğunu ve daha kolay sindirildiğini ayrıca daha uzun süre muhafaza edilebildiğini keşfetmişler. Bunun hemen ardından da ilk ocaklar imal edilmiş. Günümüzde teknolojik gelişmeler sayesinde bu pişirme yöntemi gözle görülür oranda basitleşmiştir ve buna uygun güvenilir araçlarla gerçekleştirilmektedir.Her bütçeye uygun

Demir veya çelikte klasik ızgaradan başlayarak barbekü modelleri üzerinde bir gezi yapalım. Ekipmanlar terasa, bahçeye veya münkünse yağmurda bile dışarıya kurulmalıdır. Kolaylıkla kapanabilen (katlanabilen) ve arabada taşınabilenler mükemmel bir piknik için ideal tamamlayıcılardır. Sabit modeller oldukça detaylı olabilir. Örneğin; et pişirirken sonlanmaması için sıcak tutmak gerekir veya ızgara başındaki görevi kolaylaştırmak için elektrikli şiş et çevirme aletiyle donatılmış olmalıdır. Barbekülerin büyük bir kısmında kömür kullanılır, piyasada birkaç dakika içinde yanar hale gelen gazlı barbeküler de bulunur. Çeşitli ızgara modelleri açısından pişirme suyunu toplama fırsatı sunan modelleri seçmenizi öneririz. Servis yapılacağı zaman ete lezzet katmak için değerli aromalar kullanılır. Çelik ve saç metal modeller büyük alanlarda kullanmak için uygundur. Bunlar genelde tahta fırınla kombinasyonu önerilir.

Odun, kömür veya gaz?

Barbekü için en iyi yakıt belirlenmelidir. Pratiklik açısından gaz ile çalışan barbekü kesinlikle en uygun çözümdür ama bizim düşüncemize göre eski usül közlenerek yapılan barbekünün yanında cazibesini kaybeder. Tabii ki bu eski tip barbeküleri bir yerden diğer bir yere taşımak çok pratik değildir. Barbekü kömürü herhangi bir marketten satın alınabilir ve çeşitli büyüklükte torbaların içinde bulunur. Diğer yönden ekonomiktir ve oduna oranla barbekü ateşini yakmakta az tecrübesi olanların bile kolaylıkla kullanabileceği bir malzemedir. Odunun tek avantajı yanınca klasik tat veren özelliğidir, bu da iyi bir ızgaranın gerçek katma değeridir. Ancak barbekünün lezzetini etkileyecek aromalı veya reçineli odun seçiminden kaçınılmalıdır.

Pişirme tekniği

Eğer odun veya kömür kullanırsanız ızgarayı yerleştirmeden odun veya kömürün alevi barbekü ateşi haline gelene kadar beklemeniz gerekir. Izgara ve köz arasındaki mesafeyi ayarlayarak ısı derecesini kontrol etmek mümkündür. Besinin yanmasını önlemek için et, balık veya sebzeleri sık sık ters yüz ederek barbeküyü kontrol etmek gerekir. Doğal olarak yağ ısıyla erir ve odun veya kömürün üzerine damlayan yağ, alevin ortaya çıkmasını sağlar.

Daha fazla bilgi

Izgara yapmak doğal olarak et ve balığın lezzetine lezzet katacaktır, pişirme sırasında veya öncesinde marine sosuyla ek lezzet ilave etmek mümkündür. Son olarak eti şarap, karanfil, ardıç meyvesi, defne yaprağı ve biberiyeyle bir gece dinlendirmek yeterlidir. Etin lezzetini aromatik otların kaplamasını önlemek için önemli olan aşırıya kaçmadan aromatik otları kullanmaktır. Pişirme sırasında lezzeti arttırmak için karışık aromatik ot demetini (biberiye, kekik, adaçayı ve tipik Akdeniz aromaları gibi) kullanmanızı öneririz. Ot demetini yağ karışımı veya sirke ve yağ karışımına daldırıp etin üzerine sürün. Bu yöntemi sardalyadan mercan balığına, karidesten kalamara her çeşit deniz ürününe uygulayabilirsiniz. Tuz ve karabiber sadece son aşamada yani barbeküden almadan önce veya masada servis yapmadan önce serpilmelidir.

Sebzeler için boş yer

Et ve balığa ek olarak ızgarada sebzeler gerçek bir spesyalitedir. Soğanlar, kırmızı radicchio (polorosso), patlıcanlar ve domatesler şeklinde liste uzayıp gider, önemli olan mevsim sebzelerini tercih etmektir. Pişirme süreleri 5 ile 10 dakika arasında oldukça kısadır. Etten önce sebzeleri hazırladıktan sonra ayrı bir yerde sıcak olarak saklamanızı öneririz.


Her ürünün keşfedilmeyi bekleyen kültürel bir mirası vardır ve bu miras İtalyan Gastronomisini ve tarihini daha iyi öğrenmenize yardımcı olur.

Arama yap