Parmesan Peyniri

Kimlik Kartı:

İsim: Parmigiano Reggiano

Üretim Tipi :Yarı yağlı, sert, buğday sarısı bir peynirdir.

Ham maddesi:İşlenmemiş çiğ süt.

Yıllandırma Süresi En azından 1 -3 sene arası yıllandırılmalıdır.

Üretim Yeri: Parma , Reggio Emilia, Modena Bologna Mantova

Adlandırma:1954'den itibaren koruma altına ,1955'den itibaren ( kök) orijin garantisi altına alınmıştır.

Batı Emilia'dan çıkarak

İtalyan DOP (marka)koruması altındaki peynirleri arasında dünyada en çok bilinen ve sofralardan eksik olmayan peynir,parmesan peyniridir.
Parmigiano-reggiano (Parmesan) üretilirken,16 litre inek sütünden bir kg parmesan üretilir. İtalya'nın en ünlü peyniri parmesan'ın en az bekletme süresi 12 aydır (Parma , Reggio Emilia, Modena, Mantova PO nehri etrafı ve Bologna eskitilmeyi bu şekilde yaparlar) . Eskitilmede süre uzadıkça, peynirin kalitesi de artar. Dolayısıyla en iyi Parmesan peyniri 24-36 ay arasında dinlendirilmiş olanıdır. Peynirin erbabı "ilkbahar parmigiano"'sunu tercih eder. İlkbaharda peynirin yağ oranı daha düşüktür. Bu da peyniri daha kuru kılar, örneğin nisan ayında üretilen Parmesan'ın rengi açık, adeta beyazdır. Yaz peyniri ise en sert aromalı olanıdır. Yaz peynirlerinin rengi daha koyu, adeta koyu altın sarısıdır.
Parmesan, pastörize sütten yapılmadığı için vitaminler ve elementler açısından da çok zengindir. Özellikle protein, kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri açısından esaslı bir kaynaktır .İtalyanlar bu peynirin çok sağlıklı olduğuna inandıkları için bebeklerin mamasına katarlar. Özellikle anneler 3-4 yaşlarındaki çocuklarına bahçeye çıkarlarken ellerine sade veya ekmek arası parmesan peynirinden kesip verirler. Sporculara çok faydalı bir peynir olduğundan amatör ve profesyonel sporcuların hayatında parmesan peynirinin büyük bir önemi vardır. Parmigiano Reggiano peyniri,( 12-16 ay yaşlı olarak adlandırılır ) ( 18-24 ay arası extra yaşlı olarak adlandırılır) olgunluk durumu ve yaşına göre değişen oranlarda (%68-82) kuru madde içeren çok sert bir peynir çeşitidir.Peynirin şekli silindir olup geniş ve kısadır. Silindir çapı 35-45 cm, yüksekliği 18-24 cm ve ağırlığı 30-35 kg arasında değişir.24 kilogramdan daha küçükleri üretilmez. Dış görünüşüne baktığımızda, genellikle saman sarısı renkli kabuğu vardır.Kabuğun bir bölümüne “Parmigiano Reggiano” sözcükleri ile üretici firmanın adı noktalar halinde basılmıştır; ayrıca hiçbir parmesan peyniri mühürsüz satılmaz. Parmigiano-Regiano peyniri İtalya’da nisan ve kasım tarihleri arasında üretilir.
Kısmen yağı alınmış akşam sütü ile sabah sağılan süt, çiğ halde peynire işlenir.Konulacak süt miktarı, isteğe ve daha da önemlisi mevsimsel koşullara bağlı olarak sütün olgunlaşabilme davranışına göre 50-65 lt veya 100-110 litredir. Gece boyunca ayrılan krema sabahleyin sütten uzaklaştırılır. Kremanın ayrılması sırasında sütün mikrobiyel yükü de azalır.Böylece kısmen yağı alınmış olan akşam sütü, sabah sağılan sütle karıştırılarak 1100-1200 litrelik kazanlara doldurulur.Bu nedenle kullanılan kazanlar ters çevrilmiş çana benzerler ve çift tabanlıdırlar.Kazanlar taban cidarlarından buharla ısıtılırlar. Olgun peynirler 5-10ºC’de 2-4 yıl depolanabilir.Piyasa da 4-5 senelikleri de bulunur .
Parmigiano Reggiano Peyniri hayatlarımızı önemli şekilde etkiler . İtalyan sofralarında her zaman tuzluk ve biberliğin yanında yer alır. Mutfakta daha çok parmesan peynirinin rendesi kullanılır. Parmesan peyniri çorbalarda salatalarda özellikle makarnaların soslarında sıcak et yemeklerinde ve öğünlerin sonunda peynir tabaklarında yer alır. Diyet salatalarda roka ve parmesan peyniri bayanlar tarafından çok sevilir. Damak tadınızın kolay unutamayacağı bir tarif isterseniz size İtalya nın en iyi peynirlerinden oluşan ve sedanini rigati makarnayla uyum gösterecek nefis bir tarif:Gorgonzola Peyniri,Taleggio ve Fontina Peynirini benmari usülü eritin. Eritirken içine biraz krema ilave edin. Makarnayı al dente haşlayın . Makarnayı süzdükten sonra sosla karıştırın servis edeceğiniz fırın ısısına uygun bir servis tabağına alın ve üzerine parmesan peyniri serpin. Fırının üst ızgaralarını önceden ısıtın. Hazırladığınız makarna nın üzerini fırında 3-4 dakika gratine edip ( kızartın) servis edin.

Her ürünün keşfedilmeyi bekleyen kültürel bir mirası vardır ve bu miras İtalyan Gastronomisini ve tarihini daha iyi öğrenmenize yardımcı olur.

Arama yap