Elektrikli mikser ve robotlar

Bu elektrikli ev aletlerinin gelişiyle mutfakta iş yapmak artık çocuk oyuncağı gibidir. Orta büyüklükteki bir ailenin öğle yemeği ve akşam yemeğini hazırlamak büyük annelerimizin çok zamanını alıyordu, günümüzde ise börek, ekmek ve tatlı hazırlamak sadece birkaç saati alıyor.Robot

Mutfakta ilkler arasında yerini alan robotlar çok yönlü elektrikli ev aletleridir. Kompakt boyutları ve çekici dış görünümlerini gerçekten etkileyici özellikleri ile birleştirirler. Bıçak tipine bağlı olarak et, sebze ve meyve doğramak, tüm sosları hazırlamak, ekmek rendelemek, yumurta ve sosları çırpmak için kullanılabilirler. Bu kadar popüler olmalarına karşın küçük de olsa bazı sakıncaları vardır. Örneğin aromatik otlar gibi küçük miktarları doğramak için uygun değildirler. Ayrıca kabı da her kullanımdan sonra iyice temizlenmelidir.

Mikser

Çok fonksiyonlu hamur yoğurma makinesinden bir adım ileridedir. Sağlamlık konusunda yavaş yavaş robot'un yerini alan mikser oldukça sağlamdır. Aynı işlemler için kullanılır, Kanca, çırpma teli ve spatula gibi değiştirilebilen bir çok parçası vardır. Günümüzde piyasalarda çelik robotlar rağbet görmektedir.

Blendırlar, meyve sıkıcıları ve diğerleri...

Karıştırıcı ve çırpıcılar, mikser ve robota oranla daha fazla yaygın elektrikli el cihazlarıdır. Robotlara göre karıştırıcılar yarı sıvı ve sıvı besinler için daha uygundur (aynı zamanda buz parçalamak için de kullanılır). Az miktarlar için çalıştırılabilir, daldırma yöntemiyle özellikle çorba çırpmak için yararlıdır ve ateş üzerindeki malzemeye doğrudan uygulanır. Meyve ve sebze sıkıcıları vejetaryen ve sağlıklı bir beslenmeyi sağladığı için ön plandadır. Meyve ve sebzelerin posasını atar, merkez kaç kuvvetiyle meyve ve sebzelerin suyunu sıkar ayrı bir kaba dökülerek liflerinden ayırır. Temizleme işlemi biraz zor olabilir. Blendır gerçek bir elektrikli karıştırıcıdır. Blendırın rahatça hareket etmesine olanak sağlanması gereken az miktardaki besinler için idealdir, hızı ayarlanabilir.


Her ürünün keşfedilmeyi bekleyen kültürel bir mirası vardır ve bu miras İtalyan Gastronomisini ve tarihini daha iyi öğrenmenize yardımcı olur.

Arama yap